Selected:

Athine me avion, 4 dite 365€/person. Nisja 23 dhe 30 Dhjetor

365.00

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print

Athine me avion, 4 dite 365€/person. Nisja 23 dhe 30 Dhjetor

Athine me avion, 4 dite 365€/person. Nisja 23 dhe 30 Dhjetor

365.00

Description

Athine me avion, 4 dite 365€/person. Nisja 23 dhe 30 Dhjetor

DITA 1: TIRANE – ATHINE
Takimi ne aeroportin “Nene Tereza” 2 ore para nisjes se parashikuar me guiden tone.
Nisja nga Tirana ne oren 18:00 me Aegean Airlines.
Mberritja ne Athine ne oren 20:30
Marrim transferten per ne hotel
Mbremje e lire ne dispozicion

DITA 2: ATHINE
Mengjesi ne hotel
Pas mengjesit, takohemi me guiden lokale me te cilin do te zhvillojme viziten e qytetin ne kembe (WalkingTour) per te pare pikat kryesore qe karakterizojne kete qytet.
Athina nje qytet qe nderthur kaq bukur thesaret klasike dhe jeten moderne, artin, historine dhe filozofine.Viziten do ta fillojme nga Sheshi Syntagma ( qendra e qytetit) dhe do te drejtohemi per ne Acropolis. Gjate rruges do te kemi mundesine te shikojme Parlamentin Helenik dhe Parkun Kombetar. Acropolis, nje domosdoshmeri per t’u pare ne Athine, i vendosur ne koder te ofron pamjen me te bukur te  qytetit. Me strukturen e tij antike perfaqeson djepin e qyteterimit Grek, filozofise dhe artit. Me pas vijojme me Parthenon, struktura kryesore antike e Acropolis, me e famshmja strukture qe mbijetoi nga Greqia antike, e cila u ndertua ne nder te Perendeshes Athena. Vazhdojme viziten drejt Plaka, nje nga vendet me magjepsese, ne rreze te Acropolis eshte ndertuar po ne pjesen e qytetit antik. Sot eshte nje labirinth me rrugica te ngushta te mbushura me ndertesa neo-klasike. Me pas do te kalojme ne Teatrin e Dionisit, i vendosur ne pjesen jugore te Acropolis. Vizita vazhdon me Hadrian’s Arch ( Hakru i Hadrianit), ky hark triumfi u ndertua ne shek. E 2 pas eres sone ne nder te Peradorit Romak Hadrian. Pas ketij simboli triumfi vijojme me Mbretin e Olimpit, Tempullin e Zeusit. Rrenojat e ketij tempulli gjenden ne pjesen juglindore te Acropolit. Tempulli i Zeusit ka qene me i madhi ne epoken e Greqise se Lashte.
Viziten e perfundojme me Muzeun e Acropolit, nje muze ultra modern, i cilesuar si veper arti dhe eshte i ndare ne pese seksione.
Pasdite e lire ne dispozicion

DITA 3: ATHINE
Mengjesi ne hotel.
Dite e lire ne dispozicion.
Opsionale, Full day ne Pireus  35 € pp. Kur flasim per Greqine, te gjithe e kemi te njohur emrin Piraeus, sepse eshte porti me i njohur per nisjet e anijeve drejt ishujve te ndryshem. Ne pamje te pare ky qytet-port nuk duket sikur ofron shume per te pare, por ka nje pjese te pazbuluar qe ia vlen te eksplorohet. Ne Piraeus mund te shikojme Mikrolimano, Zea Marina (Pasalimani), Muzeu Helenik, Muzeu Arkeologjik i Piraeus. Gjithashtu, eshte i njohur per shopping me larmishmeri dyqanesh e markash.
Pasdite e lire ne dispozicion

DITA 4: ATHINE – TIRANE
Mengjesi ne hotel.
Paradite e lire ne dispozicion, opsionale walking tour ne Parkun e Lojrave Olimpike.
Rreth ores 13:00 marrim transferten per ne aeroport.
Fluturimi drejt Tiranes ne oren 17:00, me Aegean Airlines
FUNDI I SHERBIMIT TONE

Perfshihen:

  • Fluturimi Tirane – Athine – Tirane
  • Akomodimi me mengjes
  • Transferta Aeroport – Hotel – Aeroport
  • Walking Tour

Nuk perfshihen:

  • Vaktet e tjera
  • Hyrjet ne pikat turistike
  • Vizita Opsionale e Piraeus
  • Shpenzime te tjera

 

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Athine me avion, 4 dite 365€/person. Nisja 23 dhe 30 Dhjetor”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Menu
×
×

Cart