• Placeholder

Milano – Lucerne – Zurich – Konstanz. 4 Dite, 470€/person. Nisja 5 Mars

470

Milano – Lucerne – Zurich – Konstanz. 4 Dite, 470€/person. Nisja 5 Mars

Data te tjera

09 – 12 Prill

16 – 19 Prill

07 – 10 Maj

Category:

Milano – Lucerne – Zurich – Konstanz. 4 Dite, 470€/person. Nisja 5 Mars

Data te tjera

09 – 12 Prill

16 – 19 Prill

07 – 10 Maj

Dita 1: Tirane – Milano

Fluturimi me Air Albania per ne Milano.

Takimi me partneret tane ne aeroport dhe transferta per ne hotel.

Vizite e qytetit te Milanos nje nder me te famshit persa I perket modes, futbollit dhe artit.
Gjate turint ne Milano kemi mundesi te vizitojme: keshtjellen Castello Sforzesco si edhe sheshin Piaza del Castelo. Me pas duke ecur ne kembe do t’i drejtohemi sheshit historik te Duomos, ku ne pamje te pare te bie ne sy Katedralja, e cila permban me shume se 3200 statuja. Me pas do t’i drejtohemi dhe tunelit kryesor ose sic quhet ndryshe Galerina Viktor Emanueli i II. Ne fund te galerise ndodhet sheshi La Scala, nga ku shihet qarte Teatri i famshem La Scala, Bashkia e qytetit dhe ndertesa te tjera me rendesi historike dhe kulturore.

Akomodimi ne Hotel.


Dita 2: Milano – Komo – Lugano – Lucerne

Mengjesi ne hotel.

Nisemi me autobus per ne Liqenin e Komos ku do te kemi ndalese te shkurter per nje kafe apo per te realizuar disa foto.
Liqeni i Komos eshte liqen akullnajor me nje siperfaqe prej 146 km2 e ben ate liqenin e 3 me te madh ne Itali dhe me te vecantin per shkak edhe te formes se vecante si shkronja Y. Thellesia e madhe e ketij liqeni eshte arsyeja per ngjyren blu duke e bere keshtu nje nga destinacionet me piktoreske qe ka Italia. Vazhdimi i turit per ne Lugano ku do te realizojme nje ndalese ne Liqenin e Luganos.

Gjithashtu ky liqen eshte akullnajor qe ndodhet midis Jugut te Zvicres dhe Veriut te Italise. Ai ka nje siperfaqe prej 48.7 km2 ku 63% ndodhet ne Zvicer dhe 37% ne Italy. Mbasi shikojme pamjen e dy nga liqeneve me te bukura ne Europe vazhdojme turin tone per ne Lucerne I ndodhur ne Alpet Zvicerjane. Ai eshte qyteti me i populluar ne Zvicren qendrore  dhe po ashtu ka nje liqen me po te njejtin emer. Gjate vizites se qytetit kemi mundesi te shikojme atraksionet me kryesore te qytetit ku mbartin mbi vete historine e ketij qyteti.

Akomodimi ne Hotel


Dita 3: Lucerne – Zyrich – Konstanz – Vadus – Chur

Mengjesi ne Hotel.

Shetitje e shkurter ne qytet duke shijuar atmosferen dhe arkitekturen e ketij qyteti.
Vazhdimi i turit per ne Zyrich. Zyrich eshte qyteti me i madh ne te gjithe Zvicren si dhe ka nje liqen qe mban te njejtin emer. Edhe pse nuk ka nje popullsi te madhe, qyteti renditet perkrah shume vendeve te tjera te botes si nje nga qendrat me te rendesishme financiare. Mes shume atraksioneve turistike, ai njihet per kishen me te larte (St. Peter’s Church).

Mbasi Zyrich udhetimi jone do vazhdoje per ne Konstanz. Konstanz ndodhet prane liqenit me te njejtin emer. Qender e rendesishme kulturore me aktivitet teatror dhe muzikal. Numeron nje sere keshtjellash dhe manastiresh.

Turi jone do te vazhdoje per ne Liechtenstein ku do te bejme nje ndalese te shkurter ne Vaduz e do te kemi mundesi per nje vizite te ketij qyteti. Eshte kryeqyteti i Lihtenshtejn. Keshtjella Vaduz daton ne shekullin e 12 dhe nuk eshte e vizitueshme nga turistet pasi aty jeton familja mbreterore. Njihet me se shumti si destinacion i pushimeve dimerore.

Vazhdimi i turit per ne Chur ku edhe do te akomodohemi.
Ndodhet ne kantonin Grisons ne Zvicer. Perpos siteve arkeologjike, vendi njihet dhe per alpinizem per shkak se vendi rrethohet nga malet Calanda, Pizokel dhe Mittenberg. Me nje histori 5000 vjecare, eshte qyteti me antik i Zvicres.


Dita 4: Chur – Milano – Tirane

Mengjesi ne Hotel dhe kthimi per ne Airportin e Milanos.

Mberritja ne Tirane.

Fundi I sherbimit tone

 

Te Perfshira:

 • Bileta e avionit Tirane – Milano – Tirane
 • Akomodimi 1 Nate ne Milano, 1 Nate ne Lucerne, 1 Nate ne Chur
 • Mengjesi i perfshire gjate diteve te qendrimit
 • Shetitjet gjate tureve te qyteteve
 • Trasnfertat gjate gjithe programit
 • Guide profesionale shoqeruese

Te Pa Perfshira:

 • Drekat & Darkat
 • Hyrjet ne atraksionet turistike qe jane me pagese shtese
 • Taksat Turistike
 • Cdo gje tjeter qe nuk eshte permendur ne seksionin te perfshira

Cmimet per person (EUR):

 • Single: 599
 • Double: 470
 • Triple: 460
 • Infant (0-1.99): pa pagese
 • Child (2-11.99): 445