Canakkale, Izmir, Bursa, Stamboll. 5 dite, 129€/Person. Nisja 03, 11, 19 Mars 2021

Code: FGVSAH
5Dite/4Nete
Category:
 • turkey-istanbul.adapt.1900.1
 • izmir-resize
 • izmir-2
 • Istanbul-Background
 • canakkale-kordon-1
 • canakkale-iskele-truva-ati
 • bursa_7529314649
 • benja-03
 • asansor-izmir
 • 46885527
 • 86bb33876b05b2f60903b0cffac0e29c

Çanakkale është emri për një sit të njohur më parë si Kale-I-Sultaniye, i cili u miratua si term zyrtar për qytetin në 1890, megjithëse aktual një shekull më parë. Çanakkale ishte një kështjellë osmane e quajtur Kale-i Sultaniye (turqisht osmanisht: قلعة سلطانيه) ose Sultaniye kalesi (Kalaja e Sulltanit).

NISJA/KTHIMI Tirane- Durres – Kavaje – Elbasan-Tirane
KOHA E NISJES Nisja ne oren 19:oo te nje dite me pare.
PERFSHIHEN
Transport me autobus Akomodimi ne hotel ne Canakkale, Izmir, Pammukale dhe Bursa.
Mengjeset Guide profesionale
NUK PERFSHIHEN
Hyrjet ne muze
Gjithcka qe nuk perfshihet me siper

Nga fundi i shekullit të 17-të gjithashtu u bë e njohur për qeramikën e saj me xham të imët, qeramika akanakkale, krahasuar nga një udhëtar në Delftware, kështu që emri i mëvonshëm Çanak kalesi ‘kalaja e tenxhere ’. Emri Bizantin Grek për Çanakkale چینک قله ishte Δαρδανία, Dardanellia, [5] nga i cili rrjedh emri anglez Dardanelles.

Nga rreth vitit 1920, britanikët filluan t’i thërrasin Çanakkale Chanak dhe Kale Sultanie në raportimet e tyre

Programi i detajuar

Dita e Parë : Nisja nga Tirana ora 19:00 nje dite me pare dhe udhëtimi me autobus nëpërmjet Qafe Thanes për në Shkup. Pushime të shkurtra gjatë rrugës. Vazhdim I rruges nepermjet Bullgarise dhe ne mesdite mberrijme ne Canakkale. Vizite e qytetit, Statuja Trojane, kulla e sahatit, Kalaja Cimenlik. Akomodimi ne hotel. Fjetje ne Canakkale

Dita e Dyte: Mengjesi ne hotel, pas konsumimit te mengjesit vazhdojme rrugen drejt Trojes se vjeter, nje nga qytetet me te vjeter te Turqise. Pasi mberrijme ne Izmir bejme akomodimin ne hotel dhe me pas vazhdojme shetitjet tona drejt Sheshit Gunogdu, Kulla e sahatit, Xhamia Hisar dhe pazari i vjeter. Fjetje ne Izmir

Dita e Trete: Mengjesi ne hotel, pas konsumimit te mengjesit vazhdojme rrugen drejt qytetit te Burses ku do te bejme aakomodimin ne hotel. Pasdite nen shoqerimin e guides do te vizitojme Tregun e pelhurave Koza Han, Xhamia Jeshile, Xhamia e Madhe etj. Fjetje ne Bursa.

Dita Katert: Pas mengjesit ne hotel vazhdojme rrugen drejt qytetit te Stambollit ku do te kalojme uren e Bosforit nga pjesa kontinenti Aziatik ne kontinentin Europian. Vizitat tona i fillojme direkt në Monumentet Kryesore të qytetit, si: Xhamia Blu, Bazilika e famshme Shën Sofia, Sarajet e Sulltanit etj Ne darke sipas deshires mund te perjetoni naten turke (Harem)

Dita e Peste: Pas mengjesit ne hotel do vizitojme Akuariumin me te madh te rajonit dhe me pas nisemi per ne Shqiperi, ndalesa te shkurtra gjate rruges. Mberritja ne Shqiperi parashikohet te jete naten vone.

Perfshihen ne cmim:
* Transporti me autobus
* Akomodimi ne Hotel, 1 Nate ne Canakkale, 1 Nate ne Izmir, 1 Nate ne Bursa dhe 1 Nate ne Stamboll.
* Mengjeset per te gjitha ditet e qendrimit
* Vizitat sipas programit
* Guide shqiptare gjate gjithe udhetimit.

Politikat e femijeve
0-2 vjec falas
2-5.9 vjec 69 euro (akomodim ne dhome bashke me dy te rritur)
6-11.9 vjec 99 euro (akomodim ne dhome bashke me dy te rritur)

Dhome single (Hotel 3* +45 euro shtese)

Tarifat e hyrjeve ne muze dhe aktivitetet e tjera (jo me detyrim)

* Hyrja ne muzeun e luftes dhe kalaja Cimenlik (te dyja 2 euro)
* Hyrja ne qytetin e vjeter te Trojes (rreth 5 euro)
* Shen Sofia (falas)
* Sarajet e Sulltanit 90 turkish lira (rreth 10 euro)
* Akuariumi 15 euro
* Turkish night – Harem 30 euro (ne cmim perfshihen transport nga hoteli ne anije, Lundrim me anijen Pereme 4 ore gjate darkes, darka me pije pa limit, show me valle dhe kercime tradicionale turke, kohe e lire per kercim)

Shenim:

* Pasaporta juaj per te hyre ne token turke duhet te jete e vlefshme 6 muaj para skadimit. (shume e rendesishme)
* Per te bere rezervimin duhet te behet 30% e shumes totale dhe pjesa e mbetur te mbyllet 10 dite para nisjes.
* Agjensia nuk mban pergjegjesi per personat e kthyer nga policia doganore per problematike pasaportash dhe nuk behet kthim pagese ne rast kthimi. * Turi realizohet per minimum 25 persona (ne rast te mos plotesimit te numrit te personave agjensia ka te drejte te kanceloje 3 dite para dhe te beje kthimin e plote te pageses se paguar nga ana e klientit.
* Ne rast kancelimi nga ana e klienteve (kur kancelimi eshte 10 dite para nisjes mbahet shuma e paguar 30% dhe ne rast kancelimi brenda 10 diteshit te fundit pagesa eshte e pakthyeshme).